در راستای سیاست‌های مشتری محور آی نو مارت و به‌منظور سازگاری با شرایط اقتصادی جامعه، قوانینی برای فروش در سایت آی نو مارت وجود دارد که عمل به این قوانین منجر به افزایش رضایت مشتریان، جلب اعتماد آن‌ها و از همه مهم‌تر ایجاد تجربه‌ای عالی در خرید از شما می‌شود. همچنین عمل به این قوانین باعث جلوگیری در سو استفاده از سایت آی نو مارت توسط معدود فروشندگان متخلف خواهد شد.

عملکرد فروشندگان بر اساس چندین معیار سنجیده خواهد شد و فروشندگانی که از عملکرد و استاندارد باکیفیت مورد نظر برخوردار نباشند جریمه شده و یا با آن‌ها قطع همکاری خواهد شد.

در این مقاله همه‌ی آنچه باید در مورد قوانین فروش در آی نو مارت بدانید به تفصیل ذکر شده و در صورت نیاز به روزرسانی خواهد شد.

قوانین و مقررات فروش در سایت آی نو مارت

۱ . قیمت مصرف‌کننده

شرح: طبق ماده ۲ قانون نظام صنفی سازمان تعزیرات و سایر مقررات مرتبط با قیمت‌گذاری، عرضه یا فروش کالاهایی که قیمت مصوب، رسمی و درج‌شده دارند با قیمتی بیشتر از نرخ‌ مصوب یا قیمت درج شده و انجام هر اقدامی که باعث افزایش قیمت کالا به زیان خریدار شود، تخلف محسوب می‌شود.

بنابراین در زمان قیمت‌گذاری و فروش به موارد زیر دقت کنیم:

 • از قیمت‌گذاری و فروش هرگونه کالا با قیمتی بالاتر از قیمت درج شده روی کالا خودداری کنیم.
 • همچنین کالاهایی که قیمت مصرف‌کننده روی آن ها درج نشده، اما قیمت مصوب دارند، باید با قیمت‌های مصوب و رسمی رایج در سراسر کشور قیمت‌گذاری شوند.

۲ . فروش کالای غیر اصل

شرحفروش کالای غیر اصل بدون نشان «کالای غیر اصل» در آی نو مارت اکیدا ممنوع است.

اگر محصول به گونه‌ای تولید شده باشد که کالای اصلی که توسط مراکز مورد تایید؛ مانند سایت اصلی برند یا شرکت‌های وارد کننده‌/تولید کننده‌ی قانونی معرفی شده است را در ذهن مشتری تداعی کند ولی توسط تولیدکنندگان اصلی ساخته نشده باشد (درصورتی‌که حتی برند کالا روی سایت متفرقه درج شده باشد)، کالا باعنوان «غیراصل» شناخته می‌شود.

همچنین در سایت آینومارت اگر در عنوان یا تصاویر کالای نمایش داده شده، برند اصلی کالا ذکر شده باشد ولی کالای فروخته شده با نمونه‌ی اصلی کالا مغایر باشد، کالای مورد نظر غیر اصل شناخته شده و مسئولیت و عواقب فروش آن بر عهده فروشنده می باشد.

همچنین توصیه می‌‌شود فروشندگان جهت حفظ اعتبار خود و آی نو مارت از فروش کالاهای بی‌کیفیت خودداری کنند.

۳ . فروش کالای قاچاق، ممنوعه، غیر بهداشتی مضر

شرح: فروش کالاهای قاچاق، ممنوعه و غیربهداشتی که برای سلامت مصرف‌کننده مضر هستند ممنوع است.

این لیست ممکن است تغییر کند و اقلامی به آن کم یا اضافه شود پس حتما به اطلاعیه‌های مربوط به اقلام ممنوعه که در صفحات اجتماعی ما منتشر می‌شود توجه کرده و این لیست را مجدد چک کنید.

جریمه: در صورت فروش کالای قاچاق، امکان فروش کالا از فروشنده سلب می‌شود.

۴ . لغو سفارش مشتری

شرح: از کنسل کردن سفارش مشتری به دلایلی مثل قیمت اشتباه، عدم موجودی و … جدا خودداری کنید. در‌صورت موجود بودن محصول در سایت و سفارش مشتری از آن کالا، فروشنده ملزم به ارسال کالا است، بنابراین فروشنده باید میزان موجودی محصولات خود را در پنل به‌روز نگه داشته و در صورت نداشتن موجودی، کالا را غیر فعال کند.

۵ . ارسال به موقع سفارش مشتریان

شرح: فروشندگان موظف هستند کالاهای سفارش داده شده را به موقع و راس زمان مقرر به دست مشتریان برسانند.

برای جلوگیری از تاخیر در ارسال کالا، داشتن موجودی کالا الزامی است، بنابراین از موجود کردن کالای بدون موجودی در سایت آینومارت جدا خودداری کنید.

اگر فروشنده ناچار به تهیه‌ی کالا هم‌زمان با دریافت سفارش است، مدت زمان ارسال کالا به مشتری در سایت باید با محاسبه‌ی زمان تهیه‌ی کالا توسط فروشنده درج شود.

همچنین فروشنده موظف است که میزان موجودی کالا در پنل فروشندگان را به‌روز و مطابق با واقعیت درج کند.

۶ . کالاهای مرجوعی

شرح: درصورتی که کالا به دلایل ذیل توسط مشتری مرجوع شود ، هزینه محصول خریداری شده به همراه هزینه ارسال آن توسط فروشنده به خریدار عودت داده خواهد شد.

دلایل مرجوعی:

 • مغایرت با توضیحات وبسایت
 • کالای اشتباه(مغایرت سایز یا ابعاد و مغایرت رنگ نمی باشد)
 • مغایرت رنگ
 • مغایرت سایز و یا ابعاد
 • قیمت فروش از قیمت مصرف کننده چاپ شده روی کالا بالاتر است
 • خط و خش(ایراد ساختاری کالا)
 • گوشی لاک شده/دیوایس غیرقابل رجیستری
 • اتمام مدت گارانتی/اشکال در مدت گارانتی
 • ایراد یا اشکال در کارت گارانتی/کارت گارانتی نامعتبر

 

ارزیابی و رتبه بندی فروشندگان

فروشندگان بر اساس معیارهای ذکر شده در سه گروه خوب، متوسط و بد رتبه‌بندی می‌شوند و بر اساس رتبه‌ی کسب شده، نسبت به ادامه‌ی همکاری ایشان با آی نو مارت تصمیم‌گیری می‌شود